Bakteriyel Solgunluk (Kahverengi Çürüklük)

Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith patateslerin en önemli bakteriyel hastalıklarından biridir. Çok şiddetli kayıplara neden olduğu bildirlmekte ve patates üretimini ekonomik olmaktan çıkarmaktadır. Bakteriyel etmen geniş bir konukçu listesine sahip ve
Bakteriyel Solgunluk (Kahverengi Çürüklük)

Bakteriyel Solgunluk (Kahverengi Çürüklük)

Etmenin genel özellikleri :
Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith
patateslerin en önemli bakteriyel hastalıklarından biridir. Çok şiddetli kayıplara neden olduğu bildirlmekte ve patates üretimini ekonomik olmaktan çıkarmaktadır. Bakteriyel etmen geniş bir konukçu listesine sahip ve subtropikal ve sıcak bölgelerde patates yetiştirilen alanlarda yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Sıcak iklimlere daha iyi adapte olabilidiğinden, daha serin koşullara adabte olmuş bir ırkıda vardır. Hastalığın yayılması genellikle infektili yumrular ile olur. Bu hastalık etmeni ile en büyük problem belirtisi oluşmayan infekteli yumruların varlığı ile oluşmaktadır. Sulama suyu ve yağmurlar ilede hastalık etmeni salıklı yumrulara taşınabilir. Ayrıca bazı yabancıotların bunlara konukçuluk yaptığı ve toprakta uzun süreler canlı kaldığı bildirilmektedir. Ayrıca çalışan işciler ve aletler ilede kısa süre hastalık etmeni taşınabilir.

Belirtileri:
Hastalık şiddetli olarak infektelen bitkilerde solgunluklara neden olur ve sonuçta bitkiler özellikle sıcak ve kuru koşullarda ölebilir. Hastalık gelişimine uygun koşullarda tarladaki tüm ürünlerin yok olduğunu belirten raporlar bulunmaktadır. Bundan başka hastalık bir kez ortaya çıkınca onu kontrol etmek içinde herhangi bir kontrol önlemide bulunmamaktadır. Şidetli olarak infektelenmiş bitkilerde topraktan yukarı doğru genişleyen kahverengi lekeler gövde üzerinde görülebilir. İnfektelenmiş gövdeler kesildiğinde, beyaz bakteriyel bir sıvı kesik yüzeyden salgılanır ya da gövde sert bir şekilde sıkıldığında bu sıvı ortaya çıkabilir. Kahverengi çürüklük iletim demeti hastalığıdır ve infektelen yumrularda ilk hastalık belirtileri iletim dokularının kahverengileşmesidir ve bunlar yumrularda halkalar şeklinde görülür. Yumrular kesildiğinde de bakteriyel bir akıntı bunlarda da görülebilir. Kesilen yumrular gövde de olduğu gibi sıkıldığında bakteriyel akıntı daha açık olarak görülmektedir. Ağır olarak infektelenmiş yumrularda bu akıntılar yumru gözlerinden ve stolon yaralarında da çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu akıntılar toprağa bulaşır ve yumruların topraklı görünmesine neden olur.
Mücadelesi:
   Kültürel Mücadele:

1. Sertifikalı ve hastalıktan ari yumruların kullanımı.
2. Nemli koşullarda yumru hasatından kaçının.
3. Hasat sırasında yumruların ezilmesi ve yaralanmamasına dikkat edilmeli.
4. Kullanılan alet ve ekipmanların temizliğine öenme verilmeli.
5. 2-3 yıl gibi bir süre ürün rotasyonu.
6. Tarlada hastalık etmenine konukçuluk yababiliceği düşünülen yabancıotların temizlenmesi ve yok edilmesi.

   Kimyasal Mücadele:
Kimyasal ilaçlamadan çok kültürel önlemlere dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!