Çiftçiye patates tohumu ve makine ekipman desteği müjdesi

Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce patates yetiştiriciliğini teşvik amaçlı yapılan çalışmalar sonucunda patates yetiştirmek isteyen çiftçilere 9.4 ton patates tohumu dağıtıldı. Proje kapsamında alınan patates tohumları İl Özel İdaresi kaynaklarından %50
Çiftçiye patates tohumu ve makine ekipman desteği müjdesi

Destek kapsamında % 50 hibeli patates tohumlarından alan Küllük Köyünde çiftçilik yapan Taner GÜNEŞ’in tarlasında da patates ekimi yapıldı. Patates ekimine İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ da katıldı.

Çiftçilere bereketli ve bol kazançlar dileyen İl Müdürü Özkan YOLCU; "Üreticilerimiz İnşallah emeklerinin karşılığını da hasat dönemi fazlasıyla alırlar. Bizler de teknik ekiplerimiz olarak her daim yanlarındayız. Üretici çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun. Tarım ve hayvancılık alanındaki proje çalışmalarımız İl Müdürlüğü olarak bizlere tanınan imkanlar dahilinde aralıksız devam edecektir. İlimizde fazla yaygın olmayan patates yetiştiriciliği için kolaylık sağlamak amacı ile de ekim ve hasat makinalarını da İl Müdürlüğümüz bünyesinde çiftçilerimize kullandırmak üzere almış bulunmaktayız" dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ’da; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün tarım ve hayvancılık alanında yapmakta olduğu bu tür projeleri her zaman destekleyeceğiz” dedi. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce dağıtımı yapılan patates tohumları Mart ayının ikinci haftası ekimleri yapılacak, haziran ayının son haftası hasadı yapılarak erkencilik sağlanacaktır. Patates yetiştiriciliğinde erkenci ve orta erkenci çeşitlerden Alegri Belmondo ve Madeleine çeşitlerinin ekimi yapılmaktadır. Projenin toplam maliyeti tohum ve alet ekipman dahil 60.500 TL. olarak gerçekleştiği kaydedildi. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!